ورق عرشه فولادی
بایرایرانیان

ورق عرشه فولادی

ورق عرشه فولادی یک عنصر پانل ساختاری است. طول پانل آن از ۵ تا ۴۵ فوت متغیر است. پانل های عرشه فولادی با هر دو پوشش گالوانیزه و رنگی تهیه شده است تا مجموعه ای از نیازهای پروژه را تأمین کند. سیستم های عرشه فولادی بطور معمول برای مدارس ، انبارها و ساختمانهای کم ارتفاع و مرتفع مشخص می شوند. این سیستم ها نصب سریع ، آسان و اقتصادی را ارائه می دهند که فرم قدرتمند ، ایمن و ماندگار در محل را برای برنامه های بتونی ریخته شده فراهم می کند.

عرشه فولادی برای کاربردهای غیر مسکونی در ساختمانهای اداری کم ارتفاع و مرتفع ، مدارس و انبارها طراحی شده است. نصب این سیستم آسان و مقرون به صرفه است زیرا نیاز به فریم چوبی از بین می رود و ضلع ها و انتهای محصول به گونه ای طراحی شده اند که با یک اتصالات نزدیک و محکم همپوشانی داشته باشند که باعث کاهش زمان جوشکاری می شود. علاوه بر این ، این سیستم یک سطح کار ایمن را برای کارگران قبل و در حین قرار دادن بتن فراهم می کند.

مجموعه های ورق عرشه فولادی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • عرشه سقف
  • عرشه کف

عرشه سقف

سقف های عرشه فولادی جزء سازه غالب است و تقریباً در تمام سقفهای مسطح استفاده می شود. عرشه ساختاری است پانلی که از تیرچه سقفی استفاده می کند تا یک سطحی تخت برای استفاده از بام ضد آب تهیه کند.

عرشه فولادی بستر بسیاری از مواد بام به عنوان مثال سقف داخلی ، سقف غشایی یا ورق عایق سقف فولادی است. ورق عرشه فولادی همچنین در شکل های غیر معمول  که ممکن است سقف شیب دار باشد یا منحنی نیز استفاده می شود.

عرشه سقف به گونه ای طراحی نشده است که کاملاً با سایر مواد عمل کند. عرشه سقف در انتقال بارهای  افقی و عمودی به تنهایی عمل می کند. معمولاً دهانه های دنده عرشه سقف باریک تر از دهانه های دنده ورق عرشه فولادی کف می باشند.. سیستم عرشه نصب شده به عنوان بخشی از سیستم مهاربند افقی (عرشه به عنوان دیافراگم) ، هر گونه تعویض یا تغییر چفت و بست در آن باید حتماً توسط متخصص طراحی تصویب شود. پشتیبانی پیرامون عرشه از عرشه برای محدود کردن انحراف لبه در سقف تمام شده و ممکن است برای انتقال برشی دیافراگم مورد نیاز باشد. ورق عرشه فولادی سقف استاندارد به صورت گالوانیزه یا بتونه رنگ شده است. رنگ استاندارد کارخانه ای که برای تزئینات سقف استفاده می شود ، یک رنگ آغازگر است و برای مدت زمان طولانی برای شرایط آب و هوا نیست.

عرشه کف کامپوزیت

وقتی برای اولین بار عرشه کف فولادی معرفی شد، اینگونه بود که در درجه اول به عنوان یک فرم دائمی یا در محل اقامت برای بتن مسلح ریخته شده در دال در محل استفاده می شود.

قطعا از مزایای خاص آن، هزینه و کوتاه ترشدن زمان ساخت برای این نوع قالب بتنی بیش از قالب های سنتی قابل جدا شدن می باشد.

نامی که برای این نوع عرشه به کار می رود عرشه کف یا عرشه کامپوزیت است. در دهه ۱۹۶۰ تولید محصولات عرشه کف توسعه یافته بودند است که ابزار مکانیکی بهم پیوسته بتنی و ورق عرشه فولادی ترکیب شده است. توسط قفل عرشه فولادی و اسلب بتنی، عرشه با تقویت لحظه ای در دال بتون مسلح مثبت شد. علاوه بر این ، عرشه همچنین به عنوان قالب برای بتن عمل می کرد. در نتیجه بخش ترکیبی به اسلب کامپوزیت و ورق عرشه فولادی به عنوان یک عرشه کامپوزیت معروف شده است.

مزایای استفاده از ورق عرشه فولادی

وزن کمتر این نوع سقف نسبت به سایر سقف‌های متداول از شاخصه‌های این نوع سقف محسوب می‌شود. از دیگر مزایای آن می توان موارد زیر را نام برد:

  • تطبیق پذیری و تنوع

محصولات ورق عرشه فولادی بوسیله ی شرکت های عضو سازنده در اندازه های مختلف در دسترس می باشند. همچنین سقف عرشه می تواند به صورت عرشه آکوستیک با سوراخ کردن در عناصر وب برای کاهش صدا با تهیه شود.

تولیدات ورق عرشه فولادی برای برآورده کردن بیشتر الزامات ساختاری در ضخامت های مختلفی وجود دارد. این گسترده بودن انتخاب گزینه های ورق عرشه فولادی باعث می شود در طیف وسیعی از پروژه ها و طرح های ساختاری به صورت گسترده قابل استفاده باشد.

  • مقاومت بالا به نسبت وزن

استحکام فولاد با حداکثر کارایی در طراحی و ساخت ورق عرشه فولادی مورد استفاده است و در نتیجه محصولاتی با نسبت مقاومت به وزن بالا تولید می شوند. در نتیجه ، تحویل، نصب و فریم ساختاری می تواند پایین تر ازهزینه ی سیستمهای دیگر باشد.

  • زیبایی شناسی

اگرچه عرشه فولادی در درجه اول جزء ساختاری است، اما وقتی در فضای داخلی ساختمان در معرض دید قرار می گیرد از نظر بصری جذاب است. به درستی نگهداری پوشش پیش ساخته عرشه فولادی برای نگهداری، آسان، بادوام و زیبا و لذت بخش است.

  • ساخت و ساز در هر آب و هوایی

عرشه فولادی را می توان در بیشتر شرایط آب و هوایی اجرا کرد و تاخیرهای پرهزینه که می تواند با انواع دیگر سیستم های سقفی رخ دهد را رفع می کند.

  • رده بندی های مقاومت در برابر آتش

رتبه بندی مقاومت برای بسیاری از سقف های استاندارد ورق عرشه فولادی موجود است.

  • کیفیت یکنواخت

از طریق مهندسی و به طور مداوم، تکنیک های تولید شده، سازندگان عرشه ای تولید می کنند که مطابق با استانداردهای صنعتی می باشد.

  • دوام اثبات شده

عرشه فولادی خدمات موفقی دارد. تاریخ بیش از ۶۰ سال، دوام ورق عرشه فولادی نشان دهنده این موضوع است.

  • اقتصاد و مرغوبیت

مرغوبیت بوسیله ی ترکیب هزینه های اولیه، هزینه های چرخه ی زندگی و عملکرد کلی مشخص می شود. مجموعه های عرشه فولادی بهترین قیمت در طراحی سقف و کف دارا می باشند. آنها هزینه کم را با عملکرد برتر ترکیب می کنند.

انتخاب ورقه عرشه فولادی

تمام محصولات ورق عرشه فولادی یک چیز مشترک دارند: آنها از روکش فلزی، کیفیت بالای کنترل شده، ورق فولادی ساخته شده اند. هر جزء ورق فولاد (هسته فولادی و روکش) برای سرویس عمر نهایی محصول تولید شده مهم است.

طیف وسیعی از فولاد وجود دارد که خواص و پوشش های موجود که انعطاف پذیری را در مشخص کردن مواد مناسب فراهم می کند. اما مسئله ی مهمی اینجاست که پوشش ها را متناسب با شرایط محیط پیش بینی شده انتخاب کنید.

شرکت بایر ایرانیان اقدام به تهیه نرم افزار طراحی سقف های عرشه فولادی می نماید، که منطبق بر آیین نامه ایران و آمریکا می باشد. این شرکت برای طراحی خود سقف واجرای آن نرم افزارهای جانبی دیگری را تهیه کرده و در پروژه ها اقدام به طراحی سقف های عرشه فولادی و انتخاب ورق عرشه فولادی مناسب می نماید.

هسته فولادی

یک عرشه فولادی محصولی مهندسی و باید از ورق فولادی با گواهی خصوصیات ساختاری تولید شود. مشخصات ورق عرشه فولادی و خصوصیات مهندسی مربوط به مواد را شرکت تولید کننده لیست می کند و در اختیار شرکت های اجرا کننده قرار می دهد. ضخامت هسته فولاد طوری انتخاب می شود که نیازهای ساختاری را برآورده سازد.

همه ی تولیدات در معرض تغییرات و کیفیت مراحل کنترل قرار می گیرند تا محدودیت تحمل آنها مشخص شود. حداقل ضخامت برای ورق عرشه فولادی با سایر فلزات یا رنگ پوشش ها باید ضخامت پوشش را در نظر بگیرند.

پوشش فلزی ورق عرشه فولادی

این مسئله مهم است که پتانسیل برای خوردگی فولاد کنترل می شود و اجازه نمی دهد که روی یکپارچگی و قدرت محصول تأثیر بگذارد. از این رو، هسته فولادی باید در مقابل محیط زیست محافظت شود.

اولین خط حفاظت از فولاد بوسیله ی روکش فلزی می باشد، که یکی از مؤثرترین روشها محافظت از فولاد در برابر خوردگی می باشد. آلیاژ آلومینیوم روی ، روی (گالوانیزه) و آلیاژ روی – آهن (گالوانین) پوشش های سخت غیر متخلل را فراهم می کنند. سدی که امکان تماس رطوبت با فولاد را نمی دهد.

علاوه بر این روی به عنوان یک مانع محافظ ، به عنوان یک روکش یا پوشش قادر به فدا کردن خود برای محافظت از ورق زیرین فولاد در صورت قرار گرفتن در تماس با آب و اکسیژن هوا می باشد. روکش آلیاژ آلومینیوم و روی برای تماس با بتن تازه همانند عرشه ی کامپوزیت توصیه نمی شود. رایج ترین پوشش مشخص شده برای سقف و محصولات ورق عرشه فولادی، آلیاژ روی است. پوشش های سنگین تر بسته به نوع شرایط محیطی ممکن است مناسب باشد. در صورت وجود رطوبت می توان برای پوشش ورقه های فولادی، آنها را رنگ آمیزی کرد.

پوشش های رنگ ورق عرشه فولادی

موقعیت هایی وجود دارد که یک رنگ روکش نیز به ورق عرشه فولادی اضافه می شود. این رنگ روکش را می توان قبل از نصب یا بعد از اجرا به ورق عرشه فولادی اضافه نمود. پوشش های رنگی می توانند از مقاومت در برابر خوردگی بسیار شدید برخوردار باشند و همچنین الزامات و خواسته های زیبایی شناختی را نیز در برگیرند.

برای این پوشش های رنگی انتخاب گسترده ای وجود دارد که این انتخاب با توجه به کاربرد استفاده از ورق های فولادی در محیط هایی که استفاده می شود متفاوت می باشد.

طراحی دیافراگم

یکی از مزایای یک عرشه فولادی ، ظرفیت عملکرد آن به عنوان یک دیافراگم ساختاری است. اگر عرشه فولادی به اندازه کافی متصل به ساختار پشتیبانی باشد و ورق های مجاور به هم وصل شده باشند این ترکیب شدت نیروهای برشی قابل توجه را حمل می کند. برش عرشه فولادی دیافراگم را می توان در ساختار گنجانید، به طوریکه بارهای جانبی (باد و زلزله) را به عمودی منتقل کند. دیوارهای برشی  با استفاده از این ظرفیت عرشه می تواند در بسیاری موارد نیاز و هزینه را از بین ببرد.

سیستم های اتصال دهنده

اتصال عرشه به سازه می تواند با استفاده از تعدادی سیستم های ساختاری می تواند ایجاد شود. بیشترین روشهای متداول اتصال ، جوشکاری نقطه قوس ، ورق فولادی و پیچ های فلزی است. طراحی این اتصالات توسط استاندارهای طراحی قابل اجرا می باشد.

تلفن تماس و مشاوره رایگان

5650 150 0912

383 75 021

با ما در واتس آپ در تماس باشید .
شروع گفتگو
برای چت در واتس اپ کلیک کنید.