سقف عرشه فولادی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سقف عرشه فولادی

 

در تعریف سقف عرشه فولادی می توان گفت که این نوع سقف های با ویژگی ها و مزایای بسیار خوبی که دارد توانسته است در میان انواع مصالح مختلف برای ساخت ساختمان ها، محبوبیت خوبی در نزد پیمانکاران به دست آورد.

هر چه جهان به سمت صنعتی شدن پیش می رود لازم است تا از روش های قدیمی که هم هزینه بیشتری در پی داشتند و هم نیازمند زمان بیشتری بودند، صرف نظر شود و به سمت استفاده از روش و متریال های جدید در ساخت و ساز رفت.

یکی از جدید ترین و مناسب ترین این مواد و مصالح، سقف عرشه فولادی است. این سقف از دو ورق فولادی گالوانیزه که در قسمت زیرین قرار می گیرد و حالت ذوزنقه ای  شکل دارد به همراه برش گیرها تشکیل شده است. این ویژگی باعث تمایز سقف عرضه فولادی از سایر سقف ها شده است.

برای اجرای سقف فولادی عرشه در انواع ساختمان ها نیاز است تا بر روی این ورق های فولادی آرماتور بندی و بتن ریزی انجام شود.

برش گیرها (گلمیخ)

در هنگام اجرای سقف عرضه فولادی از گلمیخ های استاندارد استفاده می شود تا با این برش گیر ها بتوان ورق های موجود در سقف عرشه فولادی را به تیر های سقف به شکل استاندارد جوش داد تا عملیات اجرا به بهترین شکل ممکن ادامه پیدا کند.

این گلمیخ ها به دلیل نوع خاص و ویژگی هایی که دارند باعث شده اند تا از نقاط قوت سقف های عرشه فولادی باشند.

با توجه به نوع فولادی که در ورق ها به کار می رود و همچنین ارتفاع آن، ارتفاع گلمیخ ها تعیین می شود که این ارتفاع در هر حالتی نباید از ۴۰ میلی متر کم تر باشد. البته قطر این برشگیر ها همواره ۲۰ میلی متر می باشد.

 مزایای سقف عرشه فولادی

همانطور که گفتیم ویژگی های مناسب و مزایای این نوع از سقف ها باعث شده است تا هر روزه شاهد کاربری بیشتر آن ها برای ساختمان های مختلف باشیم.

از جمله مهم ترین مزایای سقف عرشه فولادی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

سرعت بالا

نصب آسان این نوع از سقف ها باعث شده است تا سرعت اجرای آن ها نیز بسیار بیشتر از دیگر سقف ها باشد به طوری که در یک روز می توان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مکعب از سقف یک ساختمان را به راحتی از عرشه فولادی ساخت.

از جمله دیگر عواملی که باعث افزایش سرعت در اجرای این نوع از سقف ها شده است می توان به امکان بتن ریزی همزمان چند سقف، حذف عملیات قالب بندی و … اشاره نمود.

وزن بسیار مناسب

از دیگر مزایای سقف عرضه فولادی می توان به وزن بسیار مناسب این نوع از سقف ها اشاره نمود. این وزن مناسب باعث شده است تا علاوه بر صرفه جویی در فولاد سازه فلزی، مصرف میلگرد سقف نیز حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

قیمت مناسب و صرفه اقتصادی

معمولا همواره برای اجرای یک سقف در ساختمان های مختلف، بحث مالی و اقتصادی آن از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

سقف عرضه فولادی به دلیل کاهش ۵۰ درصدی هزینه اجرای اسکلت در ساختمان ها می تواند از نظر اقتصادی کاملاً به صرفه باشد.

از دیگر مزایای سقف عرشه فولادی می توان به ایمنی بالا، رعایت تمامی استاندارد های لازم، شیک و مدرن بودن و … اشاره نمود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *