عرشه فولادی


bayeriranian1

در سال هایی که تکنولوژی ساخت و تهیه سقف های عرشه فولادی رونق گرفته بود ایران تنها وارد کننده این سقف های عرشه فولادی بود و هیچ فناوری و تجهیزاتی در تولید این سقف های مدرن نداشته و تنها می توانست از کشورهای اروپایی و آمریکایی این نوع سقف ها را وارد کشور کرده و در موارد مختلفی آن ها را به کار ببندند. اما امروزه شرکت های بزرگی در ایران توانسته اند پیشتاز تولید سقف های عرشه فولادی باشند.

تاریخچه سقف عرشه فولادی

در سال۱۷۴۲ اولین بار یک شیمیدان فرانسوی به منظور کاور کردن فلز آهن آن را در مذابی از روی غوطه ور نمود. پس از گذشت چند سال متوالی در سال ۱۸۲۰ میلادی یکی از مهندسین معمار با عملیاتی جدید توانست فلز آهن را به کمک گالوانیزه کاور نماید که به دلیل ویژگی هایی از جمله وزن کم ، مقاوم در برابر زنگ زدگی، حجم کم، حمل آسان و البته نصب و کاربری راحت سبب شده تا در اندک زمانی این ورق به یکی از مهمترین اجزای مصالح ساختمانی در بسیاری از کشورها مانند استرالیا، شیلی، نیوزلند و پس از مدتی در انگلستان و هندوستان و همچنین بسیاری کشورهای اروپایی کاربرد فراوان داشته باشد. اگر چه در ابتدا بسیاری از کشورها وارد کننده این ورق های فولادی بودن اما امروزه کشور ایران از جمله تولید کنندگان این سقف های عرشه فولادی است.

بزرگترین عرضه کننده سقف های عرشه فولادی

سایت بایر ایرانیان به عنوان یکی از بزرگترین نمایندگان مجاز و مشهور عرضه کننده سقف های عرشه فولادی طی سال های تجربه کاری در تهیه و فروش این نمونه مصالح های مدرن ساختمانی سعی نموده است تا با ضمانت کافی بهترین سقف های عرشه فولادی را در بالاترین کیفیت ورق های فولادی در سراسر کشور عرضه نماید. این سایت مفتخر است تا بتواند پیمان کاران و مهندسین اجرایی را به طور مستقیم بدون دخالت هیچ واسطه گری با برجسته ترین تولید کنندگان سقف های عرشه فولادی مرتبط ساخته و گامی بلند را در عرصه پیشبرد عمران کشور برداشته باشد. اگر چه ایران دیر وارد این صنعت شد اما امروزه شرکت های بسیار مشهور و متبحری در ایران توانسته اند در تولید سقف های عرشه فولادی برگ زرینی را به صنعت پیشبرد ایران اضافه نمایند.

مراحل اجرا سازی سقف های عرشه فولادی

در اولین مراحل اجرا و نصب این نمونه سقف های کامپوزیت لازم است تا ورق ها توسط بالابر و کمک نمودن نیروی انسانی به طبقات مختلف ساختمان حمل شوند که البته این ورق ها دارای گیره هایی به شکل نر و مادگی بوده که توسط هر فردی می توانند در یکدیگر جا داده شده و با راحتی به هر قسمتی منتقل شوند و به عنوان سقف تعبیه شوند سپس این ورق های جا گذاره شده توسط گل میخ های فولادی بدون کاربرد هیچ میلگردی و جوش کاری به یکدیگر متصل می شوند که همین امر سبب شده تا به حد چشم گیری از وزن سقف کاسته شود. سپس سقف های عرشه فولادی در سطحی صاف و یکنواخت قرار گرفته و بدون دخالت هیچ پوکه و کف سازی آماده بتن ریزی می شوند که همین مسئله سبب شده که هوا به راحتی از سطح کار خارج شود.

سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف های عرشه فولادی نمونه ای مدرن از سقف هایی می باشد که از سقف های کامپوزیت و سقف های دال بتنی متمایز بوده و به شکل ذوزنقه ای تحتانی است که از ورق هایی به جنس فولادی گالوانیزه و همچنین برش گیرها یا همان گل میخ ها تشکیل شده اند. این سقف ها به کمک آرماتور بندی و البته بتن ریزی قابل اجرا شدن بوده که ارتفاع آن لازم است از ۵ سانتی متر تا ۷/۵ سانتی متر باشد. اگر چه ایران در ابتدای تولید این نوع سقف های پیشرفته و مدرن هیچ گونه تجهیزاتی را نداشت اما امروزه جزء یکی از پیشتازان این صنعت می باشد و سقف های فولادی به یکی از اصلی ترین اجزا و مصالح ساختمان ها تبدیل شده است که کابرد مصالح سنتی را کنار گذاشته و در مدت زمان کمی کار پروژه را به جلو پیش می برد.

ویژگی های سقف عرشه فولادی

مهمترین ویژگی این نوع سقف های مدرن این است که صفحه های سقف ها آجدار بوده و فاقد هر گونه میلگردی می باشد که این امر سبب شده است تا سقف نیازی به قالب بندی نداشته باشد به همین امر مورد توجه پیمان کاران و مهندسین اجرایی قرار گرفته اند. از جمله ویژگی های بارز این نمونه سقف های پیشرفته داشتن وزنی ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر از نمونه سقف های دیگر می باشد و همین امر باعث شده است تا در برابر اجرای سقف های تیرچه بلوکی و سقف های دال بتنی به اندازه ی ۱۲ برابر کار زودتر پیش رود. سطح هموار و یکنواخت این سقف های تازه وارد شده به ساختمان ها چنان کارایی بالایی داشته که پس از بتم ریزی هیچ گونه نیازمندی به پوکه ریختن و کف سازی نداشته و در اولین سرعت برای انجام نازک کاری آماده هستند. البته بالا بودن سرعت انجام این عملیات به دلیل این است که قالب بندی در این نمونه سقف ها وجود ندارد. در اجرای عملیات سقف بندی به کمک این نمونه سقف های عرشه فولادی به هیچ گونه جوشکاری نیاز نبوده و صفحه های آجدار تنها به کمک پیچ های فولادی به یکدیگر متصل شده، سطحی هموار را تشکیل داده و به صورت یک پارچه آماده بتن ریزی می شوند. عرشه فولادی را می توان در بیشتر شرایط آب و هوایی اجرا کرد و تاخیرهای پرهزینه که می تواند با انواع دیگر سیستم های سقفی رخ دهد را رفع می کند.

کم حجم بودن این گونه ورق ها سبب شده تا در وسعت ۲۵۰۰ متر از این ورق ها در یک تریلر به راحتی قابل حمل باشد. استفاده از این ورق در سقف های مختلف سبب شده تا ۵۰ درصد از هزینه های کار رفته شده در اسکلت ساختمان کاهش پیدا کنند. بالا بودن سرعت اجرا نمودن و عمل سقف بندی می تواند به کم کردن کار بازرسان اجرایی منجر شده که همگی کاهش هزینه ها را به همراه خود خواهند داشت و البته به این نوع سقف سازی وام صنعتی تعلق خواهد گرفت و هزینه های ساخت کارگاهی کاهش خواهند یافت. در طراحی نقشه های اجرایی ساختمان به عنوان استاندارد ترین سقف معرفی شده که در قانون مقررات ساختمان سازی مطابق با اصل دهم می باشد. مدرن ترین نوع سقف به کار رفته در مصالح ساختمانی تا به امروز بوده که مقاومت کششی بالایی داشته و با توجه به داشتن ضخامت های مختلف قابل اجرا در انعطاف های متنوع می باشند که از نظر ایمنی صد در صد تضمین شده بوده زیرا در زمان زلزله هیچ گونه آواری نداشته و ریزش تجهیزاتی را در بر ندارد. رتبه بندی مقاومت برای بسیاری از سقف های استاندارد عرشه فولادی موجود است.

مزایای عمومی عرشه فولاد

استحکام ساختاری عرشه فولادی ، با توجه به وزن سبک و مقاومت برشی مقایسه می شود. به طور کلی مزایای عمومی عرشه فولادی را می توان تطبیق پذیری ، قابل بازیافت، عملکرد ساختاری، سهولت نصب، زیبایی شناسی و… نام برد. برای توضیحات بیشتر و کسب اطلاعات می توان به ورق عرشه فولادی مراجعه کرد. این مزایا باعث شده که عرشه فولادی به عنوان یک سازه ایده آل برای معماران، صاحبان ساختمان و مهندسین در آید.

مزایای به کار بردن سقف های عرشه فولادی

جایگزین شدن سقف های عرشه فولادی به جای سقف های دال بتنی و همچنین تیرچه بلوکی سبب شده تا مزایای بسیار زیادی را برای پیمانکاران و همچنین مهندسین اجرایی داشته باشد از جمله بارزترین مزیت استفاده نمودن از این سقف های مدرن بالا بردن سرعت در کار سقف بندی می باشد به طوری که ورق ها در کمترین زمان ممکنی کنار هم قرار گرفته، بهم پیچ شده و آماده بتن ریزی می شوند به طوری که می تواند در یک روز ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع سقف بندی را بدون وجود هیچ مشکلی انجام داد که البته در این نمونه سقف بندی قالب بستن و باز نمودن مجدد آن ها وجود ندارد و این کار حدود ۵۰ درصد عملیات سقف بندی را جلو انداخته است. از طرفی به کار بستن سقف های عرشه فولادی به اندازه ی ۲۵ درصد از میلگردهای فولادی به کار رفته در سقف را حذف نموده که این کار می تواند وزن سقف را کم نموده و همچنین از نظر اقتصادی در هزینه های خرج شده صرفه جویی شود. سقف های پیشرفته ی فولادی این شرایط را فراهم آورده اند تا به اندازه ۱۰ تا ۱۵ درصد از مصرف بتن در سقف کم شده و به همراه خود از وزن سقف کاسته شود.