کاربرد و موارد استفاده گل میخ

گل میخ  یا برشگیر یک ابزار برای تولید سقف های عرشه فولادی است. عرشه فولادی دارای شکل ذوزنقه ای می باشد و ورق ها و بتن به آن وصل می گردد. برای اتصال عرشه فولادی و ورق ها از برش گیر استفاده می شود. در واقع گل میخ رابط بین عرشه ی فولادی و ورقه های گالوانیزه و بتن است.قطر گل میخ حدود ۲۰ میلی متر است و ارتفاع آنها به شکل عرشه فولادی بستگی دارد. به طور کلی ارتفاع برش گیر نباید کمتر از ۴۰ میلی متر باشد.

گلمیخ های ساختمانی به وسیله دستگاه جوش قوسی الکتریکی به عرشه فولادی جوش می خورند.  برشگیر استاندارد با روش فورج سرد توسط دستگاه های مخصوص و با آلیاژ ها ی مرغوب تولید می گردد. اگر گلمیخ با روش های غیر استاندارد نظیر فورج گرم یا ریخته گری تولید شود برشگیر کیفیت کافی را نداشته و موجب نقص در استحکام سازه می شود. برای تولید گل میخ  سقف فولادی باید از آلیاژهای مرغوب و خاصی استفاده نمود و اگر از میلگرد های ذوبی برش گیر تهیه شود از نظر کاربردی کم ارزش بوده و جوش پذیری مناسب را ندارد.

 

ویژگی گل میخ استاندارد مورد استفاده در سازه

یک برش گیر استاندار با آلیاژیی کم کربن و با فرایند فورج سرد تهیه می شود. گل میخ سقف عرشه فولادی در استحکام یک سازه اهمیت زیادی دارد. با برشگیر های استاندارد سازه ای استاندارد نیز خواهیم داشت.

در روش فورج گرم و ریخته گری گل میخ چه ایرادهایی را دارد؟

با استفاده از برشگیر که از این روش ها تهیه شده است سازه استحکام مناسبی را در تمام نقاط نخواهد داشت و تنشهای پسماند در این روش ها در گل میخ وجود خواهد داشت.

روش نصب برشگیر روی سازه

گل میخ را به وسیله دستگاه جوش قوسی به تیر های سازه متصل می کنند.

اطمینان از استحکام و دوام سازه

بعد از نصب فشار یکنواختی را در ۳۰ درجه نسبت به محور طولی وارد می کنیم اگر سازه نشکست یعنی دارای استحکام مناسب می باشد. با توجه به اینکه برشگیر ها نقش مهمی را در ایمنی و دوام سازه را در هنگام بهره برداری و زلزله دارند باید از گل میخ های استاندارد استفاده کرد و نیز نصب و اجرای آنها را به دست افراد متخصص سپرد.

نکاتی برای نصب سقف عرشه فولادی

برای نصب و اجرای موارد بالا باید از افراد حرفه ای کمک گرفت و به این نکته توجه کرد که برشگیر ها بدون هر گونه زخم، عارضه و زنگ باشند. استفاده از هرگونه گلمیخ غیر استاندارد که با روش های فورج گرم و ریخته گری ساخته شده اند غیر قابل مصرف در سازه است.

ساختن هرگونه سازه برای ساختن انواع ساختمان و غیره بسیار حساس و حائز اهمیت است لطفا اگر قصد ساخت سازه ای قابل استفاده در ساختمانی را دارید از مواد بسیار استاندارد و مرغوب استفاده نمایید و نصب و اجرای آن را به دست افراد بسیار حرفه ای و خبره بسپارید  زیرا هرگونه ضرر به جان انسان ها جبران نخواهد شد. به امید روزی که تمام سازه های کشور عزیزمان دارای ایمنی استاندارد باشند.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس و مشاوره رایگان

5650 150 0912

383 75 021

با ما در واتس آپ در تماس باشید .
شروع گفتگو
برای چت در واتس اپ کلیک کنید.